Jak vyčistit stříbro

Jak vyčistit stříbro

 

Stříbrné šperky upřednostňuje spousta zákazníků. V porovnání se zlatem je levnější, ovšem to není hlavním důvodem jejich popularity. Ta pramení z čisté elegance, jemnosti a atraktivního vzhledu, který dokáže svému nositel i propůjčit. 

 

Jak vyčistit stříbro doma
Jak vyčistit stříbro doma

Pro svou mimořádnou oblíbenost se na pultech zlatníků objevuje bohatý sortiment nejrůznějších typů. Pultová nabídka zahrnuje vše od jednoduchých šperků až po designově precizní artikly zdobené kamínky. Stříbro však po nějaké době ztrácí svůj lesk, čehož si určitě všimnou majitelé stříbrných prstenů. Otázkou zůstává, zda jde o nevratnou změnu a je třeba se s touto situací smířit.

 

Stříbrné šperky nemusí vždy černat

Černající šperk je prvním signálem, že nebyl ošetřen speciální povrchovou úpravou, která je známá pod označením rhodiování. Jde o stálý kov, který povrchu ošetřeného šperku propůjčí mnohonásobně vyšší odolnost proti poškrábání nebo již zmíněnému zčernání. V případě, že váš šperk pod tíhou času ztrácí na své kráse, rozhodně neztrácejte naději. Existuje spoustu skvělých tipů, které vašemu šperku navrátí původní vzhledovou hodnotu.

Ještě před tím, než se pustíte do čištění svého šperku svépomocí jednou z prověřených technik, vysvětlíme si, proč stříbro vůbec černá.

 

Stříbrné šperky černají, proč tomu tak je

Jak vyčistit stříbro

Zcela přirozený projev stříbra zvané černání je způsobeno několika odlišnými faktory. Dodržováním zásad se dá černání stříbra celkem efektivně předcházet, a naopak mu jít naproti. Stálost materiálu zajistíte zajištěním suchého a čistého prostředí. V takových podmínkách zůstává stříbrný šperk beze změny. Problém nastává ve chvíli, kdy dojde k dysbalanci této důležité rovnováhy a tomu se zabránit nedá. Přece si nekupujeme klenoty jen proto, aby se staly součástí zcestné výzdoby klimatizované skříně.

Začerněné oblasti na šperku jsou projevem chemické reakce zvané oxidace. K té dochází, pokud se povrch stříbra dostane do pravidelného kontaktu s potem. Rychlost oxidace souvisí s přesnou hodnotou ph faktoru pokožky nositele. Právě pro tyto důvody můžeme pozorovat odlišnou intenzitu oxidace s ohledem na hodnotu ph každého z nás. Na změně barvy se podílí i síra obsažená v atmosféře. Nejrizikovější oblasti v návaznosti na tento faktor se nacházejí všude tam, kde se objevuje nízká kvalita ovzduší. Na vině je totiž vyšší obsah síry a jejích derivátů.

Podívejme se společně na ty nejefektivnější způsoby čištění stříbra v domácím prostředí. Zde vám předkládáme celkem 6 nejvyužívanějších způsobů s nejlepšími výsledky.

 

Čištění stříbra v domácím prostředí

Jakmile si všimnete prvních známek snížené vzhledové kvality a šperk přestane zářit, využijte jednoho z níže uvedených postupů. Hodí se jak na čistění prstenů, tak i náramků.

 

Čištění stříbra octem

Potravinářský ocet se nachází snad v každé domácnosti. Jeho cena je takřka zanedbatelná a pokud si jej koupíte pouze na čištění šperků, máte na několik let dopředu vystaráno. Osvědčenou potravinu používaly k těmto účelům už naše babičky, protože moc dobře věděly. K operaci lze využít buď samotný ocet, který rozmícháme v litru horké vody nebo společně s jedlou sodou.

Do roztoku horké vody přidejte jednu polévkovou lžíci a následně do připravené lázně ponořte čištěný šperk. Po 15 minutách ho dosucha otřete a vyleštěte kouskem bavlněné látky. Stejného výsledku dosáhnete i v případě, kdy ocet nahradíte čerstvě vymačkanou citronovou šťávou.

Domácí čištění šperků
Domácí čištění šperků

Čištění stříbra octem a jedlou sodou

Zajímavých výsledků dosáhnete s přídavkem jedlé sody. Reakce octa a sody se postará o dlouhotrvající účinek. Připravte si ½ hrnku bílého octa a nalijte ho do připravené misky a přidejte 2 polévkové lžíce jedlé sody. V roztoku nechte šperky odpočinout alespoň na dvě nebo tři hodiny. Po vyjmutí je třeba stříbro opravdu důkladně opláchnout pod proudem studené vody. Nezapomeňte na důkladné osušení měkkou utěrkou nebo bavlněným kouskem hadříku. Pozor si dávejte zvláště na drsnější tkaniny, které by na čištěném šperku mohly zanechat stopy po škrábancích.

 

Čištění stříbra cigaretovým popelem

Máte v rodině kuřáka nebo dokonce sami kouříte a nechcete své šperky namáčet do roztoku? Dáváte přednost suchému typu čištění? V tom případě si s další cigaretou uschovejte popel, který stačí nanést na vlhký bavlněný hadřík. Opravdu i s tak jednoduchým způsobem sklidíte úspěch. Stačí pár minut a jemným přeleštěním se šperk opětovně rozzáří, jako ve chvíli, kdy se pokoušel zaujmout svým vzhledem z výkladní skříně zlatnictví.

 

Čištění stříbra zubní pastou

Další účinný a jednoduchý postup čištění stříbra se provádí zubní pastou. Dojděte si pro ní do koupelny a nezapomeňte sebou vzít i zubní kartáček. Pozor k čištění stříbra je důležité použít výhradně zubní kartáček s jemným vláknem a zubní pasta nesmí obsahovat abrazivní mikročástice. Tyto agresivní složky si s povrchem stříbra nerozumí a dochází pak k viditelnému poškození. Při čištění nevyvíjejte na šperk příliš velký tlak a snažte se být k stříbru opravdu šetrní. Metoda se vám následně odvděčí skvělým výsledkem.

 

Čištění stříbra Coca Colou

Coca Cola by se dala označit za univerzální nástroj, kterého lze využít k opravdu rozdílným operacím. Dokáže odstranit žaludeční nevolnost, rozpustit rez nebo dokonale rozzářit libovolný stříbrný šperk. Je to dáno zastoupením kyselin fosforečné a citronové působící agresivně na vše, co jim přijde do cesty. Pokud nevěříte efektivitě, vzpomeňte si až budete popíjet tento nápoj na své šperky a ponořte je do lázně cca na pět minut.

Jak vyčistit šperk

Kdo nedá na babské rady

Babské rady nemusí být každému po chuti. Ať už jsou vaše důvody negativního přístupu jakékoliv, můžete se poohlédnout po standardně prodávaných speciálních roztocích a čističích stříbra. Na trhu se objevují i speciálně napuštěné tampónky, které jsou k čištění stříbra přímo určené. Speciální roztoky k čištění stříbra se prodávají v každém zlatnictví, stačí se poptat přímo u pultu.

 

Profesionální čištění stříbra

Nechcete za výsledek přebírat odpovědnost a chcete mít jistotu, že vyleštěný šperk opravdu získá nadstandardní lesk. Nechte to na odbornících a dohledejte si klenotníky, kteří tuto službu poskytují. Stříbrné šperky vám vyčistí na počkání.

5/5 - (8 hlasů)