Jak vyčistit matraci

Jak vyčistit matraci?

 

Matrace je naším každodenním parťákem, kterého bohužel bereme po jisté době jako samozřejmost. Tedy do doby, než zjistíme, že už není tak kvalitní oporou našich zad. V tom okamžiku si na něj nepřestáváme stěžovat a vybíráme si nového adepta na tento důležitý post. Málokdo si uvědomuje, že k prodloužení doby životnosti matrace by došlo díky pravidelnému čištění. Jenže jak na to? Jak vyčistit matraci, aby byla po dlouhých měsících znovu jako nová?

 

Jak vyčistit matraci

 

Prach, plísně a roztoči

 

Pokud nemáme na matraci kvalitní povlaky, pravděpodobně denně spíme na věcech, které nám škodí. Prach, plísně i roztoči jsou to, co sídlí v našich spánkových oporách. Díky pravidelnému čištění však zamezíme možným následkům, které mohou jevy způsobit.

Vedle spouštěčů alergických reakcí míváme matrace špinavé od běžných nečistot. Skvrny od krve, od rozlitého pití nebo od jídla, které jsme nemohli sníst u jídelního stolu, protože se nám zrovna nechtělo vstávat z postele. Jak si tedy s jednotlivými problémy poradit, abychom večer uléhali na matraci čistou jako bavlna?

 

Jak vyčistit matraci od krve

 

Pojďme začít s krví, která se z různých potahů dostává velice těžko. Odborníci doporučují, že je dobré pustit se do čištění co nevidět. Každý jeden den otálení vede k naplnění toho, že skvrnu z matrace už nikdy nedostaneme.

V ideálním případě máme použít pouze studenou vodu. Horkou ponechejte v koupelně, ta by krev srazila, což by vedlo k tomu, že se krev dostane ještě více do vláken spacího společníka. Pokud pouze voda nestačí, sáhněte po troše soli nebo po půl hrnku kukuřičného škrobu. Danou surovinu rozmícháme ve studené vodě a neneseme na krvavé místo. Necháme působit hruba jednu hodinu a zaschlou pastu poté seškrábneme.

Zbytky stačí vysát vysavačem.

 

Jak vyčistit matraci od krve

 

Jak vyčistit matraci od moči

 

Zejména malým dětem se stává, že se během noci počůrávají. Kvalitní povlaky by zdlouhavému čištění hravě předcházely, ale ne všichni rodiče je stihnou pořídit zavčasu. Když k nehodě dojde, postupujte následovně:

  • Rozmíchejte si 250 m peroxidu vodíku s jedlou sodou a pár kapkami přípravku na mytí nádobí.
  • Poté směs naneste na skvrnu (snažte se cílit pouze na ni a ne jinam na matraci), následně necháte alespoň půl hodiny působit.
  • Vzniklou pěnu po zaschnutí jenom seškrábnete, případně na zbytky opět použijete vysavač.

 

Jak vyčistit matraci od moči,

Jak pravidelně čistit matraci od běžných nečistot

 

Moč a krev jsou ale výjimečné nečistoty, které na matracích lpí. Roztoči, plísně nebo prach jsou běžné věci, kterých se pravidelným čištěním spacího společníka potřebujete zbavit. Jenže jak přistupovat k běžné údržbě matrace a jak ji čistit, abychom se vyhnuli zmiňovaným alergickým reakcím?

 

Jak zbavit matraci špíny

 

Stačí se držet několika rad a doporučení:

  1. Matraci vysávejte ideálně jednou měsíčně, případně i dvakrát. Používejte správný nástavec a nezapomínejte na mezery a boční strany, kde bývá usazeno nečistot nejvíce.
  2. Abyste se zbavili nepříjemného zápachu, za kterým stojí většinou pot, posypte povrch matrace při každoměsíční údržbě jedlou sodou. Vetřete ji do záhybů pomocí jemných, krouživých pohybů a poté ji po chvíli působení vysajte.
  3. Pokud se na matraci objeví plíseň, je čas na klasické Savo. Sice se nejedná o přírodní prostředek, ale v boji proti nevítanému společníkovi je bezesporu nejlepší.
  4. Abyste předcházeli vzniku nečistot, investujte do kvalitního povlaku nebo potahu na matraci, který jednou začas vyperete dle instrukcí na štítku.
  5. Pokud potřebujete matraci vyčistit opravdu do hloubky (provádí se zejména při velkých úklidech v domácnosti), vezměme do rukou tepovač, který mnohé firmy půjčují za drobný poplatek. S jeho pomocí dostaneme z matrace naprosto všechno, co se v ní za poslední měsíce usadilo, a to včetně prachu i jiné špíny.
5/5 - (18 hlasů)