Jak odstranit rez z oblečení i keramiky

Jak odstranit rez z oblečení i keramiky

 

Zatímco rezavou barvu se do svého příbytku snažíme zakomponovat co jen to jde (mluvíme přece jenom o velice moderním barevném odstínu), když nás rez jako taková neplánovaně a neohlášeně navštíví, propadáme zoufalství. Domníváme se totiž, že vyhrát nad ní souboj je stejně těžké, jako si přisvojit vítězství v boji proti plísním. Ve skutečnosti lze se rzí zatočit daleko snáze.

O rzi nebo korozi bychom měli správně hovořit jenom tehdy, kdy se týká železa nebo oceli. I když tyto materiály se pyšní vysokou odolností proti zmiňovanému nechtěnému jevu, mohou se jednoho dne podvolit. Jelikož ale k rozrušování materiálu vlivem okolního prostředí dochází i v případě jiných materiálů, nejen výše zmíněných, pro zjednodušení je to rez i v těchto případech.

Jak odstranit rez z keramiky?
Jak odstranit rez z keramiky?

Vyhrát boj nad rzí není nic těžkého

V případě vzniku plísní je vedený souboj opravdu dlouhý. Je to takový běh na dlouhou trať, pokud tedy na jejím počátku nezařadíme dvojku a nezasprintujeme. Plíseň totiž každým dalším dnem proniká dál do zdí místnosti a je stále těžší ji z příbytku dostat pryč.

Naštěstí v případě rzi to není tak těžké. Je třeba si uvědomit, že koroze je pouze na povrchu předmětů a že má tendenci postupně opadávat. Bojujeme s ní především proto, abychom předměty zachovali v jako novém stavu. A nezáleží na tom, jestli se jedná o věci z kovu nebo o oblečení či keramiku. I když je pravdou, že u kovů se může dostat až do hloubky a poté odpadává jenom stěží. V každém případě tedy zahajte boj proti rzi co nejdříve.

 

Není nad babské rady

Rez je problém, který se může vyskytnout na kovových věcech, keramickém nádobí nebo třeba i na oblečení. A i když je pravdou, že na každý konkrétní problém funguje něco trochu jiného, existuje také seznam několika pomocníků, kteří si poradí se rzí ve většině případů. A kupodivu to jsou přísady, jež vám běžně dřímají ve vašich kuchyňských kredencích.

Čištění rzi
Čištění rzi

Ocet jako ostřílený nepřítel koroze

Každá hospodyňka ví, že ocet je dobré mít prakticky neustále po ruce. Důvod je prostý – nejen, že dodává salátům chuť, ale také si poradí s lecjakým problémem v domácnosti. Lijeme ho do konvice, když v ní sídlí vodní kámen, namáčíme v něm sprchové hlavice, když je trápí stejná potíž. Dokonce ho používáme při mytí oken, jelikož jim dodává požadovaný lesk.

Věděli jste ale, že ocet můžete použít i v boji proti korozi? Stačí, když rezavý předmět namočíte do sklenice nebo mísy s octem a necháte působit. Poté jen setřete pomocí hadříku nebo utěrky a je hotovo! Problém je ten tam.

 

Citron nejen proti připáleninám

Podobným velice efektivním pomocníkem v boji proti rzi na keramice nebo oblečení je citron a citronová šťáva jako taková. Naše babičky používaly druh exotického ovoce při boji s vodním kamenem nebo připáleninami, nyní se na něj sází, když se zbrojí proti rzi.

Stačí, když se citronová (nebo případně limetková) šťáva smíchá se solí. Směs se poté nanese na zrezavělé místo a nechá se minimálně tři hodiny působit. Poté se snadno odstraní opět pomocí hadříku nebo utěrky.

Čištění rzi octem
Čištění rzi octem

 

I jedlá soda zabírá

Trojici fantastických bojovníků proti rzi doplňuje jedlá soda, která má opět podobné účinky jako zmiňovaný citron nebo ocet. Běžně se v domácnostech používá do pečení, ale i v souboji proti korozi vyhrává na plné čáře.

Jenom ji smíchejte s troškou vody a pořádně směs promíchejte. Poté ji naneste na předmět zasažený rzí a opět nechte působit (v tomto případě stačí aspoň hodinka). Po době působení se rez hravě odstraní.

 

Trik z internetu

Závěrem obecných babských rad, které pomáhají v boji proti rzi, stojí za zmínění Coca-Cola. Tento sladký nápoj, respektive limonáda je oblíbená po celém světě. A nejen, že ji pijeme v kinech, je dobré ji mít i v lednici. Proč? Protože kdykoliv se objeví rez, tak po ní automaticky můžeme sáhnout. A ne proto, abychom se napili a posílili se, ale abychom se pomocí Coca-Coly zbavili rzi.

Tento trik pochází z internetu a nějakou dobu tímto světem koloval. A skutečně funguje. Limonáda totiž v sobě ukrývá kyselinu fosforečnou, která si se rzí umí opravdu efektivně a velice rychle poradit.

Čištění rzi coca-colou

Jak odstranit rez z oblečení

Když se ale podíváme na oblečení jako takové, které se může bohužel také podmanit rzi (zejména knoflíčky, cvočky nebo přezky na pásku), vyplatí se sáhnout po mýdlu. Ale ne tak ledajakém, po mýdlu s jelenem. Tento skvělý produkt si poradí opravdu s lecčím, a rez není výjimkou.

Pokud je skvrna opravdu malá, můžete sáhnout po zmiňovaném citronu a soli. Tuto dvojici ve své kredenci najdete možná spíš. Když jsou fleky naopak většího rozměru, vhodný je čistič na WC, který běžně používáte při úklidu. Jen si dejte pozor na okolí, ať nepokapete látku oblečení, ale opravdu jenom kovový produkt. Mohlo by jinak dojít k vyžrání barvy a oblečení by tím pádem bylo nenávratně zničeno.

Čím odstranit rez z oblečení?
Čím odstranit rez z oblečení?

Jak odstranit rez z keramiky

Samostatnou kategorií je také odstraňování rzi z keramiky. Keramické věci se většinou nachází v koupelně, i když v posledních letech si i do kuchyní našly cestu keramické verze dřezů. Pokud rez dorazila až sem, je načase popadnout do rukou obyčejný ocet. Ano, o něm už byla zmínka a v tomto případě se jedná o nejefektivnější pomoc, která si se rzí na keramice bezesporu poradí velice snadno.

Jak odstranit rez z keramiky

Případně je možné opět sáhnout po citronu, který zbaví rzi obklady i vanu, jež se pod povlakem koroze stává neatraktivní a nesympatickou. Nenechte, aby se rez zažrala do hloubky a zničila oblíbenou část vaší koupelny. Zničte ji v okamžiku, kdy je stále jen povrchovou, estetickou nedokonalostí.

5/5 - (18 hlasů)