Jak naučit dítě kreslit?
Kreslení, malování a vybarvování patří k nejoblíbenějším dětským činnostem od jednoho roku až do let školních. V někom se projeví umělecký talent už od mala a zálibu v kreslení si pak nese i do dospělosti, často s využitím v profesním životě. Někomu ale zkrátka do vínku talent na kreslení dán nebyl a nikdy si ho neoblíbí. Dá se kreslení naučit? A měli by rodiče ke kreslení nebo malování dítě vést a cíleně ho rozvíjet?
Vývoj dětské kresby
Vývoj dětského kreslení má své neměnné milníky napříč generacemi a kontinenty. Umění něco namalovat je spjato s psycho-neuro-motorickým vývojem dítěte a do jisté míry se podle něj dá i usuzovat jeho správný pokrok. Psychologové sice doporučují příliš nelpět na dokonalosti a neznepokojovat se, když umělecké výtvory dítěte nejsou tak dokonalé jako jeho vrstevníků, ale pokud je zaostávání nepřehlédnutelné a dítě opravdu není schopno nakreslit ani vzdáleně to, co jiné stejně staré děti, je lepší se poradit s odborníkem. Jaké jsou ty základní fáze kreslení v dětském věku?
-
Čmárání (cca do 2 let)
Přibližně do dvou let věku je dítě schopno malovat pouze “čmáranice”. Z počátku jde v kreslení pouze o to, že je dítě fascinováno tím, že se na papíře něco objevuje, baví ho barvy a líbí se mu hrát si s pastelkami. Rodiče by měli sledovat, zda dítě umí uchopit pastelku, nedělá mu problém na ni zatlačit a postupně chápe, že čmáranice jsou jeho výtvor.
-
První tvary a “hlavonožci” (cca do 4 let)
Dítě mladšího předškolního věku už by mělo zvládnout základní tvary, kolečka, vlnky, osmičky a také první konkrétní objekty – sluníčko, kytičku, kočičku. I když ještě zdaleka nemusí být výsledek dokonalý nebo zjevný. Dítě se rádo pochlubí tím, co nakreslilo. Období “hlavonožců” se jmenuje podle toho, že dítě v tomto věku sice nakreslí postavu člověka, ale neodděluje hlavu a trup.
-
Detaily a uvědomění sama sebe (cca do 7 let)
Před nástupem do školy už dítě ví, co kreslí, a hlavně rádo kreslí samo sebe. Obrázky už jsou plné detailů, postavy mají jasně oddělené hlavy od trupů, nechybí anatomicky správné podrobnosti – prsty, oči, vlasy apod. V psychologii se využívá schopnosti dítěte zachytit samo sebe v různých situacích a souvislostech. Dá se tak odhalit mnoho psychosociálních problémů, např. týrání nebo zneužívání.
-
Příběhy a perspektiva (cca od 7 let)
V nižším školním věku by dítě mělo začít chápat a zachycovat perspektivu, bližší předměty kreslí větší a vzdálenější menší. Děti kreslí různé plánky a nákresy, pohádkové výjevy a komiksy, snaží se zachytit příběhy. V tomto věku už je také zpravidla jasné, zda dítě kreslení “chytlo” a bude dál jeho koníčkem a zda má pro něj vlohy.
Proč učit děti kreslit?
Je potřeba děti ke kreslení vést nebo je to zkrátka jen jedna z činností, které je zabaví a ukrátí dlouhou chvíli? Odborníci mají jasno – kreslení a malování:
- rozvíjí kreativitu a představivost
- zvyšuje kapacitu mozku
- zlepšuje jemnou motoriku
- dodává sebevědomí a zvyšuje sebedůvěru
S pokročilými dovednostmi je také kreslení skvělým tréninkem soustředění a cílevědomosti. I když tedy máte pocit, že vaše dítě nemá na kreslení talent nebo vy sami kreslit neumíte a nebaví vás to, překonejte to a s dítětem pravidelně malování, vybarvování a kresbu trénujte. Navíc takové omalovánky jsou i skvělým odreagováním pro nás dospělé.
Jak dítě motivovat ke kreslení
V první řadě je potřeba mít trpělivost a kreslit s dítětem společně. Pokud mu dáte pouze papír a pastelky “aby chvíli dalo pokoj”, je to určitě špatná cesta a dítě si naopak ke kreslení může vytvořit negativní vztah. Těšte se vždy na chvilku společného kreslení, plánujte ho s dítětem a povídejte si o něm (“Až přijdeme domů z procházky, budeme si spolu kreslit”). Za každý obrázek dítě pochvalte a také jeho výtvory vystavujte doma jako umělecká díla nebo jimi obdarovávejte příbuzné.
Pomocníci pro nácvik
V dnešní době je samozřejmě možné pořídit spoustu pomůcek, které vám nácvik kreslení usnadní a navíc i pro dítě budou zábavné. Od nejrůznějších druhů pastelek, voskovek a barviček, přes omalovánky a kreslící šablony nebo knížky, až po celé kreativní sady potřeb na malování a kreslení. Nebojte se s dětmi experimentovat a zkoušet malovat nejrůznějšími barvami a fixami. Dítě se tak naučí různé techniky a malování ho nezačne nudit.
Pro nejmenší děti jsou také dostupné speciální pastelky, voskovky a fixy. Tyto speciální výtvarné potřeby pro batolata jsou uzpůsobené tak, aby se nejmenším dětem dobře držely a podporovaly správnou ergonomii, aby se daly snadno vyprat a nebyly nijak pro děti nebezpečné.