Detox organismu

Detox organismu

 

Toto není lékařské sdělení ani doporučení, pokud se necítíte dobře, nebo máte pochybnosti, obraťte se na lékaře. Pro náš organismus je detoxikace naprosto přirozenou věcí. Naše tělo se určitým způsobem detoxikuje samo každý den, a to především díky orgánům, které jsou k tomu přímo určené. Takovou funkci mají na starost zejména játra, střeva a ledviny. Ty nám pomáhají na každodenní bázi vylučovat z těla škodlivé látky nebo je třídit podle své potřeby. Není však od věci orgánům pomoci svým vlastním detoxem a nezatěžovat je zbytečně faktory, které by mohly v budoucnu ohrozit naše zdraví.

 

Co je to detoxikace organismu a k čemu vlastně slouží?

Detoxikaci můžeme definovat jako přirozený proces, díky kterému zbavujeme náš organismus škodlivých látek a toxinů, které mohou negativně ovlivňovat naše zdraví. Mnoho lidí si plete detox s hubnutím a zavádějí očistu zejména z tohoto důvodu. Cíl detoxikace je však někde jinde a úbytek na váze bychom měli brát pouze jako příjemný vedlejší bonus. Hlavním cílem by pro nás měla být pomoc svému tělu očistit se od nežádoucích toxinů. Toxiny na nás v dnešní době číhají doslova z každé strany.

 

detoxikace organismu

 

Kde se berou nebezpečné toxiny?

Velkým zdrojem toxinů je nekvalitní a nevhodná strava. V dnešní době si musíme dát opravdu velký pozor na to, jaké potraviny kupujeme a také v jaké kvalitě. Pokud potraviny nepochází z ekologického zemědělství, mohou obsahovat velké množství pesticidů, které velmi negativně ovlivňují naše zdraví. Mezi další nebezpečné toxiny patří například těžké kovy, k nimž řadíme zejména olovo, rtuť nebo arsen. Mnoho těchto látek můžeme najít v běžně dostupné konvenční kosmetice. Rtuť v zubních výplních nebo hliník v deodorantu není žádnou výjimkou.

Jak již bylo řečeno, o pravidelnou detoxikaci se postarají naše orgány. Pokud jsou ale játra, střeva nebo ledviny přetížené (např. stresem, nevhodným jídelníčkem nebo životním prostředím), nemusí tuto důležitou funkci vykonávat vždy na 100 %. To se postupem času může projevit na našem zdravotním stavu. Z toho důvodu je vhodné tělu jednou za čas pomoci a vzít očistu do svých rukou.

 

Kdy je vhodné začít s detoxem?

Detox organismu si může každý člověk určit podle svých preferencí nebo zdravotních problémů. Obecně však platí, že nejvhodnější doba na očistu je období jara. Po odpočinkové zimě nastává na jaře nový koloběh života, probouzí se příroda a s ní i my. Určitě jste zaslechli pojem „jarní únava“. Tělo může být po zimě více unavené, zvyká si na delší dny a zvýšenou fyzickou aktivitu. Právě toto období je skvělá příležitost organismus opět nastartovat a odlehčit mu. O detoxikaci bychom měli uvažovat také ve chvíli, kdy se objeví následující problémy: zadržování vody v těle, trávicí obtíže, nedostatek energie, nadměrné pocení, ekzémy apod.

 

Správná detoxikace je základ

Detoxikace organismu neznamená držení hladovky nebo čtrnáctidenní popíjení zeleninových šťáv. I v období detoxikace musíme tělu dodávat kvalitní živiny, vitamíny a minerály. Správná detoxikace spočívá v eliminaci škodlivých látek a faktorů, které negativně ovlivňují správné fungování organismu. To, že proces očisty proběhl úspěšně, poznáme nejlépe a téměř okamžitě sami na sobě. Budeme mít dostatek energie, nebudeme mít problém s usínáním a náš spánek zůstane kvalitní po celou noc, v práci se budeme cítit daleko lépe soustředěni atd.

 

jídelníček při detoxu

 

Odlehčený jídelníček je klíčem k úspěchu

Nejlepší očistu, kterou můžeme svému tělu dát, je kvalitní a odlehčená strava. Vyřaďte ze svého jídelníčku červené maso, nezdravé tuky, uzeniny, různé polotovary a sladkosti. Vyhýbat bychom se měli také vyššímu množství soli. Zaměřte se na dostatečný příjem vlákniny a antioxidantů, které jsou při detoxu naprosto nezbytné. Nezapomeňte navýšit také příjem ovoce a zeleniny. Hodit se mohou probiotika ve formě fermentované zeleniny nebo kvalitních kefírů.

 

Dbejte na pitný režim

Při detoxikaci bychom měli rozhodně na nějakou dobu zapomenout na veškeré alkoholické nápoje, kávu, ale také černý čaj. Pitná voda je pro naše tělo tou nejlepší volbou a jiný zdroj tekutin nepotřebuje. Lidské tělo obsahuje až 70 % vody, z toho důvodu je pitný režim opravdu velmi důležitý. Ovlivňuje nespočet procesů a přispívá k samočištění, čímž ulevuje ledvinám. Pokud byste si chtěli pitný režim trochu zpestřit, můžete si připravit různá zeleninová smoothies s kouskem ovoce. S čistě ovocnými smoothie nápoji to příliš nepřehánějte, obsahují vysoké množství cukru, kterému se při detoxu chceme spíše vyhnout.

 

smoothies detox

 

Dopřejte si odpočinek a vhodnou fyzickou aktivitu

Především v prvních dnech očisty se můžeme cítit velmi unaveně. Je to přirozený proces, který nás nemusí nijak zneklidňovat. Únava je dána zejména náhlou změnou stravování a naše tělo se nejdříve musí novému režimu přizpůsobit. Proto mu to nedělejme těžší a nechtějme po něm žádné velké výkony. Jakmile se budete cítit unaveni, dopřejte si odpočinek. Odpočinek může být i aktivní, proto se vydejte na procházku na čerstvém vzduchu nebo zajděte na hodinu jógy, kde si tělo krásně protáhnete. Fyzická aktivita rozproudí a okysličí krev, aktivuje lymfatický systém, který také odvádí škodlivé látky z tkání.

 

Zelené potraviny dokáží pomoci

Jakmile máme pitný režim a vyvážený jídelníček pod kontrolou, můžeme si při detoxikaci pomoci zelenými potravinami. Ty nám přináší celou řadu pozitivních účinků na naše zdraví. Mezi zelené potraviny patří spirulina, chlorella a ječmen. Zejména pak chlorella dokáže být velmi nápomocná. Její výhoda spočívá ve schopnosti vázat na sebe těžké kovy, dioxiny a další látky, které pak odnáší z těla ven. To se jí daří díky vysokému obsahu vlákniny a sporopoleninu, který je obsažen v buněčné stěně chlorely.

 

Vaše tělo vám bude vděčné

Očistu organismu by měl alespoň 1x do roka provést každý z nás. Ačkoliv dodržujeme zdravý jídelníček, máme dostatek pohybu a pravidelně relaxujeme, naše tělo si zaslouží i další péči. Záleží pouze na vás, jaký způsob detoxu zvolíte, ale odlehčeným jídelníčkem a přírodními doplňky nikdy nic nezkazíte. A jak to máte vy? Dopřáváte svému tělu pravidelnou očistu od toxinů nebo se na detox chystáte letos poprvé?

5/5 - (8 hlasů)