Co na podzim do truhlíků?
Pokud se nechcete ani na podzim vzdát rostlin, které budou zdobit vaše okna, balkóny či terasy, máte spoustu možností. Do truhlíků lze totiž zasadit různé květiny, ale také rostliny s krásnými listy či plody.
Truhlíky na podzim
Rostliny mohou člověku pomáhat celoročně. Na podzim se např. hodí mít doma rýmovník. Jenže v průběhu tohoto období je stále možné vysázet i okrasné rostliny, které jsou odolné. Některé mohou dokonce přežít i zimní měsíce. V zahradnictvích ostatně naleznete pestrou škálu pozdně kvetoucích rostlin, jenže nemusíte vsadit pouze na květiny. Vizuálně zajímavé jsou rovněž rostliny s krásnými listy, případně s drobnými barevnými plody. Možností tedy máte opravdu mnoho.
Jak pěstovat rostliny na podzim?
Samozřejmě že v chladnějších obdobích roku nemůžete počítat s tím, že jednotlivé rostliny porostou rychle. Chcete-li mít tedy truhlíky plné života, vysaďte je blízko u sebe. Kvůli chladným dnům a nocím se totiž zdaleka nerozrostou jako letničky. Předně si ovšem musíte truhlíky dobře připravit. Pořiďte si tedy vhodný substrát. Stačí obyčejný pro balkónové rostliny. V případě vřesů, vřesovců a dalších rostlin je nicméně vhodné přidat větší podíl rašeliny, jíž si můžete rovněž zakoupit v zahradnictvích.
Zeminu je možné pokrýt, což není pouze dekorativní prvek, ale pokryv může rostlinky chránit proti nízkým teplotám a půdu zase proti nadměrnému vysychání. Využít je možné dřevěnou štěpku, případně mech. I v tomto období roku potřebují rostliny dostatečnou zálivku. S množstvím vody byste to ovšem neměli přehánět. Substrát sice nesmí úplně vyschnout, ale přelití rovněž rostlinám nesvědčí. Navíc je nepřihnojujte. Pomalu rostoucí rostliny získají všechny potřebné živiny z půdy.
Květiny do truhlíků
Nejprve se zaměřme na květiny, tedy na kvetoucí rostliny. Pěkně barevné truhlíky totiž nejsou výsadou pouze letních měsíců, ale mohou vám dělat radost i v průběhu podzimu. Jen musíte zvolit rostliny, které budou dobře prosperovat i v chladnějších podmínkách.
- Vřes. Nízký keřík, který patří v tomto období k nejvhodnějším rostlinám. Nejenže je odolný proti rozmarům počasí (včetně teplot pod nulou a sněhu), ale díky (nejčastěji) růžovým květům vypadá krásně. Vřes upřednostňuje kyselejší půdu, přičemž není náročný na živiny.
- Vřesovec. Další rostlina z čeledi vřesovcovitých. Tento nízký keřík může mít květy rozličné barvy (bílé, žluté, žlutooranžové, růžové, fialové, červené či zelené), a to podle jednotlivých druhů. Pokud tedy rostlinky vhodně nakombinujete, můžete dosáhnout zajímavé efektu.
- Dabécie. Do třetice rostlina z čeledi vřesovcovitých. Této se ostatně říká rovněž „irský vřes“, protože se běžné vyskytuje právě na britských ostrovech. Jinak se jedná o blízce příbuznou rostlinu vřesovcům, která má velmi pěkné fialové květy.
- Maceška. Tato dvouletá rostlina, resp. její nádherné květy vám mohou dělat radost až do příchodu sněhu. Navíc existují i mrazuvzdorné rostliny, jež mohou kvést i v zimě. Taková maceška trojbarevná vám díky obsahu účinných látek navíc může pomoci i při nachlazení.
- Brambořík. Rod okrasných rostlin s květy různé barvy. Velmi pěkně navíc vypadají i listy. Tyto rostliny je možné pěstovat až do příchodu silných mrazů. Brambořík perský se dá celoročně pěstovat i ve sklenicích, přičemž jde o stále oblíbenější vánoční květinu.
- Chryzantéma. Vytrvalá rostlina, která může mít drobnější květy žluté, oranžové, růžové nebo fialové barvy. Říká se jí také „listopadka“, což ji řadí mezi květiny vhodné pro pěstování v truhlících. Budete-li ji pěstovat doma, vězte, že snižuje znečištění vnitřního vzduchu.
Rostliny s překrásnými listy
Ačkoli mnoho lidí určuje krásu rostlin podle květů, existují také další zástupci rostlinné říše, kteří jsou na první pohled esteticky zajímaví. Někteří z nich mají překrásné listy, které vám budou dělat radost během sychravých podzimních měsíců.
- Břečťan popínavý. Rostlina, která je především ve Velké Británii využívána jako pokrývka budov. Pěstovat ji ovšem lze také v truhlících. Vzhledem k převislým výhonům přitom bude vypadat opravdu zajímavě. Navíc existuje v různých tvarech i zabarveních.
- Zimostráz vždyzelený. Hledáte-li rostlinku pro chladné měsíce, tato vás zřejmě na první pohled upoutá už samotným názvem. Mráz ji v žádném případě nevadí. Vzhledem k obsahu alkaloidů byste si ovšem měli dát pozor, protože může způsobit otravu domácích zvířat.
- Okrasné zelí. Zelí nemusí být pouze kuchyňskou surovinou. Okrasné varianty nejenže vypadají vizuálně zajímavě (nejlépe se vybarví právě po prvních podzimních mrazech), ale zároveň jsou naprosto nenáročné na pěstování. Radost vám navíc mohou dělat až do Vánoc.
- Hebe. Rod rostlin z Nového Zélandu. Mnohé druhy lze přitom použít jako okrasné rostliny. Nevypadají však pouze pěkně, ale zároveň jsou velmi nenáročné. Některé prodávané kultivary vám přitom na podzim mohou dělat radost nejen krásnými listy, ale také květy.
- Krásnohlávek. Další rostlina, která zaujme už samotným svým názvem. Říká se jí ovšem rovněž „drátovec“, protože velmi připomíná zmuchlanou hromádku stříbrného drátu. Ačkoli není mrazuvzdorná, svoji krásu si zachová i v případě, když zmrzne.
- Rozchodník. Rod rostlin, které mají opravdu krásné listy. Hodí se přitom nejen na záhony, ale samozřejmě také do truhlíků. V nich vám mohou zajišťovat stálezelenou okrasu, protože jsou mrazuvzdorné. Některé druhy navíc pěkně kvetou, což ještě zvyšuje jejich estetickou funkci.