Čím a jak vyčistit připálenou troubu
Pokud jste troubu nikdy předtím nečistili, může být představa, že se do toho pustíte, minimálně frustrující. Ve skutečnosti to však není tak obtížné, jak si možná myslíte – zejména pokud víte, co a jak používat. V tomto článku vám poskytneme několik tipů, jak snadno a rychle vyčistit připálenou troubu.
Čistěte troubu za tepla
Je jedno, zda se pouštíte do čištění trouby elektrické, plynové anebo chcete do kondice dostat vaši vestavnou pečící troubu. U každé trouby platí, že čištění je snazší, pokud je trouba ještě teplá. Pokud tedy můžete, vyčistěte troubu ihned po jejím používání. Pomůže to uvolnit zbytky jídla a mastnotu, která se mohla na povrchu trouby při pečení zachytit. Pokud nemůžete troubu vyčistit ihned, klidně ji nechte vychladnout. Předtím, než se ale pustíte do čištění, ji lehce nahřejte, alespoň na 50 °C. Zvýšíte tak účinnost čistících prostředků a nebudete mít tendenci používat k čištění trouby drátěnku, která by povrch trouby poničila.
Používejte vhodné čisticí prostředky
Na trhu je mnoho čisticích prostředků na trouby, ale nemusíte používat specializované čisticí prostředky. Troubu dokážete snadno vyčistit běžnými domácími prostředky, které již pravděpodobně máte v kuchyni. Můžete například použít ocet, jedlou sodu nebo citronovou šťávu. Jen nezapomeňte tyto látky před použitím zředit a používejte je šetrně, protože i ony mohou být zejména k povrchu moderních přístrojů agresivní.
Které části trouby je nutné vyčistit?
Kromě sklem opatřených dvířek, přes která často při silnějším znečištění ani nevidíme, je nutné se zaměřit také na mřížku a vnitřní prostor. Hodí se udržovat v čistotě i případný ventilátor, pokud je jím trouba vybavena.
Začněte vnitřním prostorem
Vnitřek trouby se čistí pravděpodobně nejhůře. Ale nebojte se, s trochou snahy a se správnými čistícími prostředky bude brzy opět zářit. Nejprve z trouby vyjměte pečící plechy a rošty. Ty budou pravděpodobně zaneseny spáleným tukem nebo kousky jídla. Nechte je odmočit v horké vodě s trochou saponátu, nasaďte na ruce rukavice a pusťte se do čištění vnitřního prostoru trouby. Na ten si připravte domácí čisticí prostředek z jedlé sody. Stačí smíchat půl hrnku jedlé sody s trochou teplé vody a vyrobit tak pastu. Tou vymažte mírně předehřátou troubu kromě ventilátoru a topných těles a nechte působit alespoň 8 hodin. Ideální je vymazat troubu večer a k dalším krokům přistoupit až ráno. Po ukončení působení jedlé sody nalijte do rozprašovače ocet a celý vnitřek trouby s ním vystříkejte. Nebojte se bouřlivé reakce a vzniku pěny. To je běžná součást očistného procesu. Pěnu nakonec setřete vlhkým hadříkem nebo houbou. Jestliže jste tento postup ještě nikdy nezkoušeli, garantujeme vám, že výsledkem budete mile překvapeni.
Jak vyčistit sklo trouby?
Čištění skleněných dvířek trouby je vlastně docela podobné čištění vnitřku trouby. Nejprve odstraňte veškeré volné nečistoty vlhkým hadříkem. Poté na dvířka naneste pastu z jedlé sody a nechte ji působit alespoň 8 hodin. Nakonec dvířka postříkejte octem a pěnu setřete vlhkým hadříkem nebo houbičkou. Pokud chcete dobu čištění zkrátit. Smíchejte si v misce decilitr octa se sáčkem prášku do pečiva a trochou soli. Směs bude pravděpodobně šumět. Až ji to přejde, natřete ji na sklo a nechte působit 1 až 2 hodiny. Nakonec setřete houbičkou a omyjte teplou vodou. A je hotovo.
Jak vyčistit mřížku v troubě?
Vzpomínáte? Hned na počátku čištění jsme rošty namočili do horké vody a ponechali svému osudu. Nyní přichází jejich čas. Pořiďte si čisticí prostředek nebo opět využijte jedlou sodu, kterou tentokrát pro zvýšení účinnosti smíchejte s trochou kyseliny citronové a vody. Vzniklou pastu po vyšumění naneste houbičkou na mřížku a vydrhněte. Nakonec mřížku opláchněte velkým množstvím vody a osušte čistým hadříkem nebo papírovou utěrkou.
Čím vyčistit troubu?
Při čištění trouby můžete sáhnout po komerčně dostupných čisticích prostředcích, které seženete v každém supermarketu anebo si vyrobit vlastní z volně dostupných surovin.
Čištění čističem na trouby
Prostředek na čištění trouby seženete v každém obchodě. Obvykle je přímo ve spreji, takže jej pouze nastříkáte na povrch trouby, dvířek, skla a roštu – chvíli počkáte, aby mohl působit. Poté setřete vlhkým hadříkem a máte hotovo. Případně celou akci ještě několikrát zopakujete, dokud nejsou nečistoty kompletně pryč. Předností čističe ve spreji je především to, že troubu vyčistíte i na hůře dostupných místech a přitom nezničíte její povrch.
Čištění trouby octem a sodou
Troubu můžete čistit také pomocí octa a jedlé sody. Nezapomeňte ale na to, že při tomto čištění je potřeba mít troubu předehřátou a pastu z jedlé sody nechat před finálním dočištěním trouby octem působit několik hodin. Výsledek je ale zaručen a k jeho dosažení není potřeba žádná další chemie. To je opravdu dobrá zpráva pro všechny ekologicky založené hospodyňky.
Nejúčinnější přírodní prostředek – ocet, soda a sůl
Chcete-li zvýšit účinnost pasty z jedlé sody, přimíchejte do ní špetku soli. Ta pomůže narušit připálené usazeniny, které tak snáze odstraníte. Postup čištění trouby solí a octem je podobný jako v případě jedlé sody a octa. Pastu ze sody, soli a vody nanesete na vnitřek trouby a necháte působit. Poté smyjete octovou vodou. Čištění trouby octem a solí představuje způsob, jak vyčistit hodně špinavou troubu, aniž byste museli sáhnout po drastické chemii.
Čištění trouby citronem
Citrónem čistily troubu už naše babičky. Jeho účinnost je sice nižší než v případě čištění trouby octem, ale citron skvěle pohltí pachy uvnitř a buchty z takové trouby krásně voní. Jak na to? Do trouby vložte pekáč s vodou a třemi na plátky nakrájenými citrony. Zapněte ji na nejvyšší teplotu a nechte hřát alespoň hodinu. Po celou dobu by v pekáči měla být voda. Poté vypněte. Ještě před vychladnutím troubu vyčistěte pastou z jedlé sody a soli a smyjte vodou.
Jak vyčistit troubu tabletou do myčky?
Pokud nemáte po ruce jiný prostředek, s čištěním trouby vám může pomoci také tableta do myčky nádobí. Rozpusťte dvě tablety do myčky ve vlažné vodě a vzniklou pastou postupně potírejte vnitřní prostory trouby. Mastnota a nečistoty by se měly uvolnit a trouba by měla opět zářit čistotou.
Nechcete čistit troubu? Pořiďte si model se samočištěním
Tím nejjednodušším způsobem čištění trouby je, když se trouba vyčistí sama. Samočistící trouba sice vyjde o něco dráž než běžná trouba, ale úspora práce při jejím čištění je ohromným bonusem. Typy samočištění trouby jsou založeny na využití páry nebo na speciálních procesech – katalýze a pyrolýze.
Čištění trouby párou
Tento způsob čištění využívají parní trouby. Proces čištění v parní troubě je založen na použití vodní páry. Výhodou této metody čištění je, že nevyžaduje použití žádných čistících prostředků, takže je šetrná a ekologická. Stačí nalít trochu vody do speciální nádoby v troubě, nastavit čisticí program a počkat na konec cyklu. Nečistoty a zapečené zbytky potravin se působením páry stanou snáze odstranitelnými. Poté už stačí jen setřít jejich zbytky vlhkým hadříkem. Vyčistíte tak snadno sklo i vnitřek trouby.
Čištění pomocí pyrolýzy
Pyrolytické čištění využívá k rozkladu nečistot a mastných usazenin vysoké teploty. Tento typ čištění je velmi účinný, je však třeba poznamenat, že jej lze použít pouze v prázdných troubách, protože se při něm běžně dosahuje teplot až 500 °C. Proces čištění trvá přibližně dvě až čtyři hodiny v závislosti na modelu trouby. A po celou tuto dobu jsou obvykle dvířka spotřebiče pevně uzamčena. Po skončení čistícího cyklu je třeba troubu před dalším použitím vychladit a nečistoty, které se v průběhu pyrolýzy přeměnily na popel, odstranit vlhkým hadříkem.
Katalytické čištění trouby
Katalytické čištění trouby je podobné jak pyrolytické čištění, protože také využívá vysoké teploty. Při tomto typu samočištění se dosahuje teplot pouze kolem 200 °C. Katalytické čištění je založeno na speciálním povlaku na vnitřní straně trouby, který při vysokých teplotách rozkládá nečistoty a špínu, které se vlivem vysoké teploty samy vypaří. Tento typ čištění je velmi účinný a šetrný k vnitřku trouby. Katalytické vložky však mají omezenou životnost, která se typicky pohybuje v horizontu 3 až 5 let. Poté je potřeba je vyměnit. Jsou však na prodej jako běžné příslušenství trouby.